
Beton komórkowy
Dlaczego warto postawić na beton komórkowy jako materiał do budowy TWOJEGO domu?
Beton komórkowy na świecie znany jest z wykorzystania już od 100 lat, a w Polsce od ponad 60. Ciągle ewoluuje i proponuje coraz to lepsze rozwiązania systemowe. Jest jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym, ale bardzo często wykorzystuje się go także w budowaniu budynków wielorodzinnych, użyteczności publicznej czy też hal przemysłowych. Dużym plusem jest możliwość pobudowania ścian jednowarstwowych nie martwiąc się o odpowiednią izolację cieplną domu.
Beton komórkowy ma wiele walorów, poznajcie te najbardziej popularne i najważniejsze dla Was, czyli dla przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych:
- Doskonale zatrzymuje ciepło w domu.
Beton komórkowy doskonale akumuluje ciepło, zimą wychładza się powoli, a latem na odwrót – nie przegrzewa się. Zawdzięcza to swojej porowatej strukturze. Podczas jego produkcji, stosuje się środek porotwórczy (proszek aluminium lub pastę aluminiową), który nadaje pulchności masie. W taki sposób w półprodukcie powstają mikropory z zawartym w środku powietrzem. Nie od dziś wiadomo, że jest ono idealnym izolatorem cieplnym, a ponieważ stanowi aż około 80% objętości bloczków, wybudowane z nich ściany skutecznie zapobiegną utracie ciepła. Zatem bez obaw, możemy budować z nich ściany zewnętrzne jednowarstwowe, bez konieczności dodatkowego docieplania. Pamiętać trzeba jedynie o zakupie bloczków dobrej jakości, które będą między innymi dokładne wymiarowo i dadzą Ci gwarancję satysfakcjonującej termoizolacji i trwałości.
Ciekawostka : Dlaczego ptaki stroszą pióra? Robią to właśnie wtedy, kiedy jest im zimno, aby wpuścić odrobinę powietrza i zwiększyć swoją warstwę izolacyjną. To samo dzieje się, kiedy człowiekowi włosy na rękach „stają dęba”. Są to pozostałości po czasach, kiedy ludzie posiadali jeszcze futro i w razie zimna, włosy podnosiły się do góry aby zwiększyć izolację ciepła.
- Jest naturalny oraz przyjazny człowiekowi i środowisku.
Bloczki z betonu komórkowego wytwarza się z surowców naturalnego pochodzenia, takich jak wapno, woda, piasek. Elementy budowlane nie posiadają w składzie jakichkolwiek domieszek pyłów przemysłowych ani popiołów. Jedną z ważniejszych właściwości tego materiału jest jego mocno zasadowy odczyn (pH), który nie wpływa korzystnie na rozwój drobnoustrojów (grzybów, pleśni czy bakterii) na powierzchni bloczków. Beton komórkowy również dba o dobry i zdrowy mikroklimat w budynku. Ściany z tego materiału oddychają – są przepuszczalne dla pary wodnej oraz mają zdolność, nawet gdy są pomalowane i otynkowane do pochłaniania CO2 z powietrza. Dzieje się tak po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Decydując się na beton komórkowy, stawiasz na EKOLOGIĘ.
- Bardzo łatwy w użyciu.
Beton komórkowy dzięki swojej niewielkiej gęstości objętościowej jest bardzo lekki, co za tym idzie bloczki są dużych rozmiarów a murowanie staje się bardzo szybkie. W systemie Ytong EnergoUltra+ wysokość bloczków to 19,9 cm a długość to 59,9 cm więc niezależnie od grubości przegrody, na 1 m2 muru przypada tylko 8 pełnych bloczków. Prostą i co za tym idzie ekonomiczną budowę zapewniają wyfrezowane uchwyty montażowe, które są ułatwieniem dla ekip budowlanych pod względem murowania i przenoszenia bloczków oraz system pióro-wpust na powierzchni czołowej, dzięki czemu nie trzeba stosować spoin pionowych oraz w dużym stopniu ograniczamy straty ciepła. Nie sprawia żadnego problemu w obróbce. Bruzdowanie pod instalację czy docinanie pod dany wymiar jest niezwykle proste. Dzięki temu bez trudu nadamy ścianom czy też otworom okiennym interesujący nas wymiar. Aby zacząć z niego prawidłowo budować wystarczy zapoznać się z prostymi zaleceniami wykonawczymi. Dużym plusem jest to, że do pracy z bloczkiem nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, wystarczą takie, które są dostępne w prawie każdym markecie budowlanym od ręki, np. do cięcia wystarczy zwykła piła ręczna. Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie kompletne systemy do budowy domu, np. Ytong.
- Jest wytrzymały.
To jak jest z tą wytrzymałością? Pewnie po pierwszym zetknięciu z betonem komórkowym, nie zaliczaliście go do kategorii najmocniejszych. Nic bardziej mylnego, pomimo swojej porowatej struktury jest on bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym. Potwierdza to jego 100-letnia historia, która ciągle idzie do przodu. Budynki pobudowane lata temu, stoją do dziś, nadal są w użytku i ich stan jest bardzo dobry. Z wykonanych z niego elementów budowlanych można stawiać ściany konstrukcyjne nawet w budynkach wielokondygnacyjnych. Warto pamiętać, że jest on całkowicie mrozoodporny i niepalny. Wraz z biegiem czasu nie pogarszają się jego właściwości techniczne.
- Posiada jednorodne właściwości, jest materiałem termicznie izotropowym.
W najprostszym tłumaczeniu oznacza to, że dwie dowolne części elementów murowych mają jednakowe właściwości i tak samo się zachowują. Dlatego przewodzenie ciepła w ścianie wykonanej z betonu komórkowego jest w każdym kierunku takie samo, co jest istotne w problematycznych miejscach budowli ( np. w narożnikach, pod parapetami czy też w strefach przyziemia). Oznacza to również, że mury mają identyczny parametry (termoizolacja, izolacja akustyczna czy też duża odporność na nacisk) bez względu od ułożenia bloczka w murze. Idealnym przykładem z życia wziętym jest sytuacja, kiedy murarz musi wykonać ostatnią warstwę ściany na wysokość niższą od typowej wysokości bloczka. Przy betonie komórkowym nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ docięty lub ułożony na boku bloczek nie traci swoich właściwości użytkowych. Zatem śmiało można stwierdzić, że jest to materiał bardzo przewidywalny zarówno w budowaniu jak i w czasie użytkowania z budynku.
- Niektóre firmy posiadają kompletne systemy do budowy domów.
Prawie każdy kto kiedykolwiek interesował się betonem komórkowym, kojarzy tę technologię z białymi bloczkami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to najczęściej spotykane na budowach oraz hurtowniach budowlanych elementy. Są one jednak tylko częścią systemu. Firmy również posiadają pozostałe części do kompletnej budowy takie jak np. nadproża, kształtki, płytki, płyty stropowe i wiele innych. W ofercie znajdziesz też klejową zaprawę murarską do cienkich spoin, która jest zalecana przez producentów. Podsumowując, stawiając na kompletny system możesz liczyć na mniejsze wydatki oraz jeszcze lepszą izolację termiczną, co szczególnie ważne przy ścianach zewnętrznych jednowarstwowych.
Beton komórkowy to tylko zalety, czy posiada on jakieś wady ?
Jest ich niewiele i nie są one tak znaczące aby miały przewagę nad korzyściami płynącymi z pobudowania domu z betonu komórkowego. Oto one:
- Ekspercka i doświadczona firma to podstawa.
Murowanie powinno odbyć się zgodnie z przypisaną do tej technologii „sztuką budowlaną”. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie mamy dodatkowej warstwy ocieplenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w elementy systemowe (prefabrykaty) z betonu komórkowego oraz postawić na doświadczoną i specjalizująca się w tej technologii firmę, dzięki której unikniemy problemów z przemarzaniem. Tak zwane mostki termiczne najczęściej pojawiają się w miejscach otworów okiennych i drzwiowych, nadproży, oraz spoin między bloczkami. W przypadku jednak źle pomurowanych ścian będziemy musieli wykonać dodatkową warstwę ocieplenia co wiąże się finalnie z większymi i niepotrzebnymi kosztami budowy.
- Posiada dużą nasiąkliwość.
Jego porowata struktura posiada również malutki minus. Przez nią beton z dużą łatwością pochłania wilgoć. W przypadku sporego nawilgocenia może on stracić swoje bardzo dobre parametry termoizolacyjne.
- Kruchość materiału.
Elementy wykonane z betonu komórkowego są dosyć kruche dzięki czemu są łatwe w obróbce, niestety ta cecha ma też negatywną stronę. Bardzo łatwo można go uszkodzić, dlatego powinniśmy zachować szczególną uwagę w transporcie, składowaniu oraz samej pracy.
Pamiętajcie… Solidna termoizolacja domu to inwestycja, która zwróci się z nawiązką.
Podczas wyboru materiału na ściany Waszego domu nie sugerujcie się tylko i wyłącznie ceną!
Postawcie na solidne i dobre jakościowo materiały, które zapewnia Wam odpowiednią energooszczędność budynku. Jeżeli interesuję Was budowa w technologii DOM ZE SNU YTONG, lub chcecie dowiedzieć się więcej, zadzwońcie!

Chcesz wybudować swój DOM ZE SNU? Skontaktuj się ze mną!

Mam na imię Patrycja,
chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania!
Patrycja Laska
- Architekt
Zadzwoń lub napisz do mnie.
DOM ZE SNU?
Skontaktuj się ze mną!

Mam na imię Patrycja,
chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania!
Patrycja Laska
- Architekt
Zadzwoń lub napisz do mnie.