Projekt indywidualny a typowy

Patrycja Krokocka

Patrycja Krokocka

Dodano: 2022-11-25

Jedna z najważniejszych decyzji 

Budowa domu jest dla inwestora nie lada wyzwaniem. Należy podjąć szereg decyzji, rzutujących na przyszłą jakość i komfort życia. Nie podlega więc wątpliwości, że jedną z najważniejszych kwestii, którą należy się zająć już od samego początku, jest wybór projektu domu. Jakie mamy możliwości? Istnieją dwie drogi – projekt indywidualny albo projekt typowy

Jeden z tych wariantów inwestor powinien złożyć w Urzędzie, by uzyskać pozwolenie na budowę (lub rzadziej bywa to też zgłoszenie). 

Czym zatem różnią się te 2 rodzaje projektów? 

Pierwszy z wymienianych, czyli indywidualny, jest tworzony przez architekta od początku do końca, pod spersonalizowane wskazania inwestora. Klient uczestniczy czynnie w etapie powstawania układu pomieszczeń, określa, co mu odpowiada, a co nie. Jest to, można powiedzieć, „dom szyty na miarę”

Dopasowuje się w stu procentach pod potrzeby jego przyszłych użytkowników.
W trakcie tworzenia koncepcji tego projektu, inwestor może wprowadzać zmiany, jeśli okaże się, że coś mu nie odpowiada lub zmienił zdanie. Na bieżąco również może widzieć jak będzie wyglądał jego dom. Na tej podstawie, łatwiej jest również zauważyć, jak wyglądają pierwotne założenia odnośnie projektu i czy na pewno sprawdzą się one w życiu codziennym. Warto dodać również, że klient będzie miał szansę zobaczyć, jak prezentuje się jego projekt z zewnątrz i dopasować styl elewacji pod swoje własne upodobania, sprawdzić warianty materiałowe czy kolorystyczne. 

Projekt typowy jest to projekt z katalogu, który można wybrać spośród wielu propozycji znajdujących się w Internecie i samodzielnie kupić. W takim przypadku, trzeba być już zdecydowanym, że wszystko w nim nam odpowiada

Dopuszczalne są nieznaczne zmiany w projektach gotowych, ale należy się z nimi udać do lokalnego architekta, który oceni, czy są możliwe do wykonania oraz wprowadzi je w projekt. Czasem trzeba w tym celu uzyskać zgodę na zmiany od producenta projektu. Najlepiej jest sprawdzić, czy zgoda taka zawarta została w cenie pakietu. Należy pamiętać również o tym, że architekt musi zaadaptować projekt typowy domu na działkę inwestora. Powinien sprawdzić, czy dany dom można zbudować na konkretnej działce, a potem go na niej umieścić. Jest to usługa oczywiście płatna

Kilka słów o adaptacji:

Adaptacja jest to przystosowanie projektu domu do warunków panujących na działce. Dom zaprojektowany indywidualnie nie musi być adaptowany, ponieważ powstaje on od razu z myślą o konkretnym miejscu – jego specyfice, kształcie.

Architekt adaptujący zakupiony przez inwestora projekt, powinien sprawdzić go pod kątem warunków gruntowych. Przeważnie pomaga także wskazać i skompletować wszelkie uzgodnienia wynikające z położenia terenu tak, aby inwestor mógł złożyć w Urzędzie kompletny wniosek o pozwolenie na budowę. Często projekt domu z katalogu wymaga na danej działce zmiany sposobu posadowienia. Wynika to chociażby z rejonu Polski, w jakim klient chce się pobudować. Rejony te różnią się głębokością przemarzania gruntu czy zróżnicowaną odpornością na przenoszenie obciążeń wietrznych.  Należy przygotować także projekty przyłączy. Architekt musi poprawnie określić położenie względem sąsiednich posesji czy infrastruktury a także zaprojektować elementy takie jak dojazdy do posesji czy inne obiekty budowlane. 

Co polecają architekci?

Należy wiedzieć o tym, że architekci polecają w zdecydowanej większości sposób projektowana indywidualny. Spowodowane jest to tym, że inwestor, decydując się na projekt typowy, który kosztuje średnio 2-5 tys. zł, w zależności od metrażu,  przeważnie i tak chce wprowadzić do niego jakieś zmiany. Należy go także zaadaptować do warunków panujących w danym terenie oraz do konkretnej działki. Zarówna zmiana, jak i adaptacja kosztują. Adaptacja, w zależności od rejonu, a także decyzji architekta, oscyluje w rzędach typu 1-4 tys. zł. Wszystko to powoduje, że ceny za oba rodzaje projektów przeważnie się wyrównują. Warto więc postawić na ten komfort, jaki daje projektowanie pod konkretne potrzeby klienta w projekcie indywidualnym. 

Zmiany w projekcie z katalogu, powodują również nierzadko kreślenie na rysunkach, które są ostateczne. Architekci wiedzą, że przekreślanie takie, może nie raz spowodować problemy, ponieważ projekt staje się wtedy coraz mniej czytelny. Wykonawcy mogą go więc czasem źle odczytać i zbudować coś, co nie było pożądane. Działa to oczywiście na niekorzyść inwestora pod względem czasowym, jak i pieniężnym. Może powodować również niedomówienia oraz problemy w Urzędzie, w którym inwestor stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Architekt może również od początku tworzenia projektu, dowolnie manewrować stylem, w jaki wykonany będzie dom. Dopasować go do gustu klienta. Tym samym, unikamy monotonności oraz powtarzalności budynków, które występują w najbliższym sąsiedztwie. Nie stawiamy na to, co posiadają inni, ale dopasowujemy do siebie pod każdym względem. Należy również liczyć się z tym, że możemy spotkać identyczny projekt jak nasz, nawet na tym samym osiedlu.

To samo dzieje się również w przypadku rzutu pomieszczeń. Od samego początku tworzenia, architekt dowiaduje się, na czym inwestorom najbardziej zależy, może być to na przykład duży otwarty salon, znacząca ilość miejsca do przechowywania, antresola, największa powierzchnia przeznaczona na sypialnię, gabinet itp. Pozwala to na zwiększenie zadowolenia klientów z ich przyszłego domu i wygoda zamieszkania na długie lata. 

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że koszt projektu to niewielka część całego przedsięwzięcia, dlatego nie powinna ona rzutować na naszej decyzji.

Podsumowanie

Oto krótkie przypomnienie cech obu typów projektów, na które można się zdecydować:

Projekt indywidualny:

  • pod każdym względem dopasowany do klienta, zarówno rzut, jak i elewacje,
  • branie przez inwestora udziału w procesie projektowym,
  • możliwość wprowadzania bezproblemowych i bezpłatnych zmian oraz poprawek w projekcie,
  • posiadanie większej kontroli nad zaprojektowaniem domu, w którym spędzimy swoje najbliższe lata,
  • projekt dopasowany do konkretnej działki, zatem większe możliwości manewrowania różnymi możliwościami układu pomieszczeń,
  • wyjątkowość, brak powtarzalności wśród sąsiedztwa,
  • projekt w stylu, z którym identyfikuje się inwestor.

Projekt typowy: 

  • stawianie na gotowe rozwiązania, które sprawdziły się innym,
  • szybszy czas realizacji projektu,
  • powtarzalność projektów – np. te same domy na jednym osiedlu,
  • zmiany w projekcie potrafią być kosztowne, czasem nieopłacalne,
  • konieczność wykonania adaptacji,
  • dostępne wersje lustrzane każdego projektu,
  • nie każdy projekt da się wykonać na danej działce.

W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze cechy jednego z pierwszych etapów budowy wyśnionego domu – wybór projektu

O konkretne ceny projektów i usług, należy pytać architektów, ponieważ różnią się one w zależności od metrażu domu. Każdy architekt również indywidualnie podchodzi do rozliczania cen swoich usług, jakimi są tworzenie projektów czy adaptacje. 

Chcesz wybudować swój DOM ZE SNU? Skontaktuj się ze mną!

Patrycja Krokocka
Architekt

Mam na imię Patrycja, chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania!

Zadzwoń lub napisz do mnie.